nocr
14 مرداد 1401 - 14:54

امام جمعه سنندج: اقدام سربازان گمنام امام زمان در دستگیری تروریست‌های تکفیری قابل تقدیر است

سنندج - ایرنا - امام جمعه سنندج گفت: بصیرت، هوشیاری و فداکاری سربازان گمنام امام زمان(عج) و اقدام آنان برای شناسایی و دستگیری تروریست‌های تکفیری در سه روز اخیر که قصد عملیات خرابکارانه در میان عزاداران حسینی داشتند، قابل تقدیر است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ماموستا فایق رستمی در خطبه‌های نماز جمعه سنندج اظهار داشت: امنیت و آسایش کنونی کشور، مدیون تلاش‌ و فداکاری نیروهای نظامی و انتظامی به ویژه سربازان گمنام امام زمان(عج) است، چراکه از روی بصیرت، حیله و مکر پیچیده دشمنان را خنثی می‌کنند.

وی با بیان اینکه کشتار انسان‌های بیگناه به ویژه ایمانداران، حرام و محکوم است، اضافه کرد: برخی چطور به خود اجازه می‌دهند خون انسان‌های بی‌گناه را بریزند؛ در حالیکه در هیچ مکتبی چنین چیزی وجود ندارد و در اسلام نیز بر ارزش جان انسان و حتی جانداران تاکید شده است.

امام جمعه سنندج سجده فرشتگان به حضرت آدم(ع) را نشان از عزت و احترام انسان نزد خداوند دانست و افزود: پیامبر(ص) ۱۳ سال در مکه در سخت‌ترین شرایط و آزار و اذیت کفار زندگی کرد اما هیچگاه برخورد نادرستی با آنان نداشت و ما نیز اگر پیرو واقعی ایشان هستیم، باید از دستورات و اخلاق وی الگو بگیریم و برای جان و مال انسان‌ها ارزش قائل شویم.

ماموستا رستمی سلامتی جامعه، آسایش و امنیت معیشت را سه نعمت بزرگ دانست و ادامه داد: همه باید قدردان امنیت موجود در کشور بوده و برای حفظ آن با نیروهای امنیتی و نظامی همکاری داشته باشیم. وی در بخش دیگری از خطبه‌ها ضمن تسلیت ایام محرم و شهادت امام حسین(ع) و یاران ایشان در دشت کربلا، گفت: بارها در قرآن کریم بر لزوم احترام به خاندان و اهل بیت پیامبر(ص) اشاره شده است، چراکه سرچشمه پاکی و معصومیت بوده‌اند.

امام جمعه سنندج، مردم کردستان را دوستدار اهل بیت‌ پیامبر(ص) توصیف کرد و افزود: پیامبر فرموده‌اند کسانی که با اهل بیت من دشمنی کنند، دشمن من و آنانکه خاندانم را دوست داشته‌ باشند، دوستدار من هستند.

ماموستا رستمی تاکید کرد: در حدیثی قدسی آمده است که خداوند با کسانی که به اولیا بی‌احترامی کنند و ربا بخورند، جنگ می‌کند، بنابراین محبت بزرگان دین و اولیای خدا، وظیفه هر انسان مسلمانی است.

وی در ادامه با بیان اینکه ۶۰۰ آیه در قرآن راجع به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر ذکر شده است، خواستار توجه مردم نسبت به ادای این فریضه و احساس مسوولیت در مقابل انحرافات اجتماعی شد.

نماز جمعه سنندج هر هفته در مسجد دارالحسان سنندج که در ضلع شمالی خیابان امام خمینی(ره) واقع شده، برگزار می‌شود.

مسجد دارالاحسان سنندج از مساجد قدیمی کشور محسوب می شود و برابر کتیبه‌های موجود در بنای آن، این مسجد سال ۱۲۲۷ هجری قمری توسط امان الله خان اردلان والی کردستان ساخته شده و از نظر فضاهای موجود مشتمل بر ۲ ایوان شرقی و جنوبی، گلدسته های موجود بر بالای ایوان شرقی، صحن مرکزی، ۱۲ حجره اطراف، شبستان ستوندار با ۲۴ ستون سنگی مارپیچ است. در سال های اخیر به دلیل افزایش تعداد نمازگزاران صحن جدید این مسجد در پنج طبقه نیز احداث شده و زنان و مردان مومن سنندجی هر هفته نماز وحدت بخش جمعه را در این مکان اقامه می‌کنند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 536547